Föreningen


Norbergs jaktskytteklubb är en liten förening med drygt 180 medlemmar. Skjutbanan ligger ett stenkast från Norbergs centrum, strax intill riksväg 68. https://kartor.eniro.se/m/xGspc


Som medlem i Norbergs jaktskytteklubb har du fri tillgång till skjutbanan och kan träna när de passar. Klubben har en del tränings- och tävlingsverksamhet som är öppen för alla medlemmar. För mer info se klubbens träning- och tävlingsprogram i menyraden till vänster.

 

Är du nyfiken på klubbens verksamhet och vill bli medlem? Kolla vår hemsida, facebookgrupp eller kontakta någon i styrelsen om du har frågor.


Som medlem är du skyldig att förvissa dig om vilka förhållningsregler som gäller på Norbergs jaktskyttebana. Se därför till att läsa alla anslag och anvisningar som finns på banan innan du börjar skjuta. Är du osäker,fråga!